Také už máte plné zuby slibů a ujištění různých cestovek? Nebo už máte rozedřené kolena od sedadel v superautobusech?

Nebo se vám do žádného z autobusů nevejde potápěčská výbava, nafukovací člun či kolo? A nebo si jen chcete zkusit,

jestli "to tam dáte" a za jak dlouho? Pak jste tady správně! Poradím Vám, jak to udělat.


Co budete potřebovat a co rozhodně nezapomenout při cestě do autem do Chorvatska

Cesta autem do Chorvatska nevyžaduje žádná zvláštní specifika, proto ročně do Chorvatska vyrážejí tisíce Čechů. Stačí mít platný řidičský průkaz, přičemž ani v jedné zemi přes kterou pojedete nebude potřebovat mezinárodní, ale bude vám stačit ten se kterým jezdíte doma a platný cestovní doklad což je v případě evropské unie občanský průkaz. Chorvatsko k evropské unii přistoupí v červenci 2013, ale již dnes běžně akceptuje občanku jako cestovní doklad, takže pas není nutností, ale pokud je máte vezměte jej raději sebou. Někteří chorvatší celníci někdy špatně spí a pak ...

 

 

Povolená hladina alkoholu v Rakousku je 0,5 promile. V případě dopravní nehody je postup stejný jako v České republice. Není potřeba volat Policii pokud nedošlo ke zranění či větší škodě na majetku za předpokladu, že účastníci nehody si vymění své údaje, pojistné údaje a sepíší protokol (Unfallbericht). Pokud při menší dopravní nehodě v Rakousku policii přesto zavoláte, bude vás to stát 40 €. Pozor si dejte také na parkování. V některých městech jsou zavedeny parkovací zóny a lístky se kupují v trafice. Doporučujeme neriskovat nezaplacení parkovacího poplatku, protože za odtažení auta zaplatíte 250 € a k tomu pokutu od policie. Pokud budete cestovat se psem, musíte mít Evropský pas zvířete s očkováním a zvíře musí být očipováno.

Vaše vozidlo musí být zákonně pojištěno proti škodě způsobené provozem motorového vozidla a u sebe musíte mít tzv. „Zelenou kartu“. Pokud budete cestovat do zahraničí vypůjčeným vozidlem vezměte sebou i notářsky ověřený souhlas právoplatného majitele vozu (ke stažení ZDE nebo ZDE), který by jste měly mít alespoň v jednom světovém jazyce. Tento je vyžadován především na slovinsko-chorvatských hranicích, kde je konec schengenského prostoru.
 
Dopravní předpisy jsou až na drobné odlišnosti velmi podobné těm našim. Nejvyšší rychlostní limity jsou ve všech zemích přes které se do Chorvatska běžně jezdí stejné. Nikde neuděláte chybu, pokud všichni cestující použijí bezpečnostní pásy, děti budou sedět v odpovídající dětské sedačce a nebudete telefonovat při řízení bez použití hands-free a necháte rozsvícená světla. Drobné odlišnosti však existují, proto doporučuji přečíst si i některé další články, zabývající se podrobně dopravními předpisy podle zemí, přes které pojedete. Ty základní informace jsou dále.

 

Dopravní předpisy v Chorvatsku

Povolená hladina alkoholu do 0,5 promile je v případě dopravní nehody brána jako přitěžující okolnost. Raději se proto konzumaci během cesty vyhněte. Pro řidiče mladší 24 let a profesionální řidiče je alkohol zcela zakázán.
Zakázáno je telefonování za volantem bez použití hand-free sady. Během platnosti letního času není povinné denní svícení vyjma jednostopých vozidel. Dítě do 5 let musí sedět v odpovídající sedačce, děti mladší 12 let a osoby mladší 18 let do výšky 150 cm nemohou sedět ve předu. Pro všechny cestující platí povinnost být za jízdy připoután.

 

Rychlostní limity na chorvatských silnicích

- dálnice 130 km/h,

- komunikace pro motorová vozidla 110 km/h,

- na silnicích mimo obec 90 km/h

- v obci klasických 50 km/h.

Avšak pozor pro řidiče ve věku 18 – 24 let platí na dálnici pouze 120 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h, mimo obec 80 km/h a v obci 50 km/h.

Auto vybavte lékárničkou, výstražným trojúhelníkem a pozor výstražnými vestami dle počtu cestujících. Při dopravní nehodě by si měl provozovatel vozidla vyžádat protokol o nehodě od chorvatské policie jinak nebude možné vycestovat z území Chorvatska.

 

Stejně jako v případě Slovinska a Rakouska se vyplatí předpisy dodržovat, jelikož pokuty jsou velmi vysoké a policisté nekompromisní. Pokud už nějaký ten přestupek spácháte je nejlepší chybu uznat a pokutu zaplatit na místě. V opačném případě vám hrozí zadržení cestovního dokladu a v případě vážného porušení předpisů i vězení.

Doporučení na závěr. Nikdy nepodceňujte kromě únavy i živičný povrch zdejších vozovek, který je za deště sám o sobě extrémně kluzký a v kombinaci s vápencovým pískem a mořskou solí na pobřežních komunikacích může působit jako náledí. Dále pamatujte, že v celém Chorvatsku platí zákaz nocování venku a v případě porušení opět hrozí vysoké pokuty.

A ještě důležitá telefonní čísla pro případ nehody v Chorvatsku: záchranná služba 94, hasiči 93. policie 92, poskytování pomoci motoristům v potížích 981 a 987.

 

Dopravní předpisy v Rakousku

Dopravní předpisy v Rakousku se v mnohém neliší od těch našich, nicméně pokuty jsou vyšší a přísní policisté je nekompromisně ukládají při jakémkoliv porušení rakouských dopravních předpisů. Navíc pokud nemůžete zaplatit uloženou pokutu na místě může vám rakouská policie zabavit jakýkoliv cenný předmět a měly by jste počítat s vymáháním pokuty právní cestou v České republice. Pokuty se pohybují od 20 € za překročení rychlosti o 10 km/h až po 5900 € za 1,6 promile alkoholu a odebrání řidičského oprávnění.

Rakouské rychlostní limity

- dálnice 130 km/h

- ostatní komunikace mimo obec 100 km/h

- v obci platí 50 km/h (není-li rychlost jinak omezena dopravní značkou).

Před vjezdem do Rakouska nezapomeňte označit své vozidlo státem registrace tzv. CZetkou. Vozidlo musí být stejně jako u nás vybaveno trojúhelníkem, lékárničkou a reflexní vestou. Výstražnou vestu nemusí mít motocyklisté, ti však naopak musí být vybaveni helmou. Povinné je i používání bezpečnostních pásů, včetně spolujezdců. Používání dětských sedaček je povinné pro děti do 14 let, pouze děti větší 150 cm se schopností používat sedadla mít sedačku nemusí. Vztahuje se však na ně povinnost být za jízdy připoután a musí sedět na zadních sedlech. Zimní pneumatiky jsou povinné pro všechny typy vozidel od 1. listopadu do 15. dubna.

 

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Slovinsko hranice s Chorvatskem je zároveň koncem schengenského prostoru a to mnohdy komplikuje jinak celkem plynulou trasu na chorvatské pobřeží. Čekají na vás hraniční kontroly, které obzvláště v létě v době svátků mohou nějaký ten čas sebrat. Cestovat by jste měly s platným cestovním pasem i když Chorvatsko ve většině případů bez problémů akceptuje náš občanský průkaz jako cestovní doklad. Především na slovinsko-chorvatských hranicích se často setkáte s prověřováním původu vašeho vozu. Pokud budete cestovat vypůjčeným vozem mějte vždy od právoplatného majitel ověřenou plnou moc (ke stažení ZDE nebo ZDE).

 

Jinak jsou dopravní předpisy v podstatě totožné jako u nás. Rychlostní limity ve Slovinsku

- dálnice 130 km/h

- silnice pro motorová vozidla 100 km/h

- mimo obce platí klasických 90 km/h

- v obci 50 km/h.

Dovolená horní hranice alkoholu je stejná jako v sousedním Rakousku 0,5 promile, v případě řidičů profesionálů je alkohol zcela zakázán. Stejně jako u nás je zavedena povinnost celodenního svícení. Samozřejmostí je používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček.

V případě dopravní nehody vždy volejte policii, která vám vydá potvrzení bez něhož by jste poškozené vozidlo nemohly odvézt zpět do ČR. Pokud jste viník nehody může vám být do doby projednání před soudem zadržen cestovní doklad či v případě zavinění vážné nehody můžete být zadržen. Od policie nedostanete ani protokol o nehodě. Ten je zaslán Slovinské pojišťovací společnosti se sídlem v Ljubljani, kde si ho může vyžádat vaše pojišťovna.

Pravidla maximálně dodržujte protože postihy za jejich porušení jsou ve Slovinsku opravdu tvrdé. Například pokud vás slovinští policisté chytí s vyšší hladinou alkoholu nevyhnete se zadržení a líčení u přestupkového soudu. Pokuty za překročení rychlosti jsou dokonce vyšší než v sousedním Rakousku a pohybují se od 80 € do 1000 €. Za obyčejné telefonování za volantem si v případě přistižení připravte 120 €. Pokuty je nutné uhradit na místě v hotovosti. V případě nižších částek někdy policisté vystaví složenku, ale raději s tím nepočítejte. V případě těžšího prohřešku a nedobytnosti pokuty vám může být do doby projednání před soudem zadržen cestovní doklad či doklady k vozidlu. Navíc vás kromě úhrady pokuty čekají další vydání za soudní výlohy.

 

 

 

 

 

KADYO 2013