KAM JET? DO MĚSTEČKA PAKOŠTANE V SEVERNÍ DALMÁCII.

 

 

Proč? Není to příliš daleko. Je tam čisťounké moře. V dosahu je spousta zajímavostí a hlavně - není tam hlava na hlavě.

 

Severní Dalmácie se rozkládá mezi Karlobagem a mysem Zečevo (Rt Zečevo - severně od městečka Rogoznica). Přírodní podmínky její severní části (přibližně od Karlobagu po Starigrad-Paklenici) a její jižní části vzájemně ostře kontrastují.

Severní část oblasti je možno charakterizovat jako téměř liduprázdnou, skalnatou pustinu. Tvoří ji vlastně jen uzoučký pás pobřeží mezi mořem a srázy Velebitu.

 

 

Severodalmatská letoviska jsou jen v malé míře tradiční, stará místa rekreačních pobytů na přímoří. Většinou jde o letoviska, která se začala výrazněji rozvíjet až koncem 70. let a v 80. letech, tedy v době, kdy již v jiných oblastech po řadu let byla v provozu ubytovací zařízení vzniklá v době velikého boomu cestovního ruchu v 60. letech.

Většina rekreačních míst Severní Dalmácie jsou dodnes spíš menší letoviska, která si své místo vydobyla svými dobrými podmínkami především pro vodní sporty, svým klidem, svou atmosférou starých rybářských osad, Tribunj, Starigrad, Sukošan, Sveti Filip i Jakov, Pakoštane a Pirovac, to je jen několik názvů zdejších vesnic, jejichž společným jmenovatelem jsou pěkné oblázkové pláže, krásné borové lesy, čisté moře, výborné podmínky pro vodní sporty, přátelské prostředí ve starých, jednodušších rybářských vesnicích, klid a krásná příroda. Těch rušných, výstavných a mnohdy honosnějších

 

 

letovisek není mnoho, našla si však již četné věrné návštěvníky, kterým naopak vyhovuje zdejší rovnováha přírodních a rekreačně sportovních podmínek i bohaté možnosti zábavy a společenského vyžití.

Žádná jiná oblast se však nemůže pochlubit hned dvěma národními parky, národním parkem Paklenica a Krka. Jsou to velmi často navštěvované jedinečné přírodní fenomény (k tomu je třeba vzít v úvahu u Severodalmatských ostrovů národní park Kornati).

Severní Dalmácie je však bohatá i na kulturně historické památky první velikosti, jak o tom svědčí např. Zadar s širokou nabídkou především románských památek, Šibenik s katedrálou zapsanou na listinu světového kulturního dědictví organizace UNESCO, městečko Nin se svou nejmenší katedrálou světa a nejmalebnějším kostelíkem snad na celém pobřeží (Sveti Nikola u Prahuljama).

         
         

 

Pakoštane patří k menším a méně známým letoviskům, má však ideální polohu pro příjemnou dovolenou. V Pakoštane se nachází několik písečno-oblázkových pláží, jak bezprostředně v centru tak

 

 

vzdálenější klidnější pláže v zátokách stíněné borovicemi. V obci najdeme vše, co patří k příjemné dovolené, obchody, restaurace a kavárny, lékárnu či poštu, zároveň je zde cítit mediteránská příroda a

 

 

příjemná atmosféra klidnějšího letoviska. Pakoštane v létě vládne rušný noční život na tanečních terasách a diskotékách. Příjemné posezení najdete v kavárnách i v barech.

     

 

 

KADYO 2013