KUDY JET?

 

 

Do Chorvatska samozřejmě vede více možných tras. Tu, podle mého názoru nejlepší, ukazuje mapka. Ukazuje i její možné varianty. Páteřní trasa je červená, fialová trasa je pro ty, kteří se chtějí vyhnout poplatku za slovinskou dálniční známku. Přerušované čáry jsou pak jejich variantami.

 

Hlavní, červená trasa měří z Prahy do Pakoštane 985 km. Alternativní červená s odbočkou na Znojmo a Hatě je o 30 km kratší, ale časově o půl hodiny delší. Dlouho se totiž zdržíte na nedálnicích v Česku i v Rakousku.

 

Fialová trasa přes Maďarsko je jen o malinko delší než červená (cca 5 km), ale do časového harmonogramu si připište asi hodinu navíc. Rovněž alternativní (přerušovaná) vám přidá dalších pár kilometrů a minut. Navíc desetidenní slovenskou známku (255 Kč) nebo měsíční (360 Kč). V Maďarsku pak za 2.950 forintů (260 Kč) koupíte známku týdenní, měsíční přijde na 450 Kč. Slovo „známka“ je zde ale zavádějící, řidič totiž při platbě nahlásí registrační značku svého automobilu a ten je zaevidován v systému, nic nikam nelepíte.  

 

Další dvě možné trasy jsou na obrázku dole, zde ale počítejte s dalšími poplatky cca 250 Kč za průjezd dvou tunelů (Tauerntunnel a Katschbergtunnel) v Rakousku.

 

 

Dálniční poplatky na červené trase

Česko - desetidenní 310 Kč, měsíční 440 Kč

Rakousko - desetidenní 8,30 €, dvouměsíční 24,20 €, motorka 10 dní 4,80 €; 2 měs. 12,10 €

Slovinsko - sedmidenní 15 €, měsíční 30 €, motorka 7 dní 7,50 €; 6 měs. 25 €

Chorvatsko - mýtné os. auto v úseku Macelj - Zagreb 48 HRK, úsek Zagreb - Benkovac 135 HRK,

motorka 29,- a 80,50 HRK. Na chorvatské dálnici je možné platit v €. Také nezapomeňte, že to samé zaplatíte při cestě zpět!

A ještě jedna dobrá rada. Dálniční známky v Česku nekupujte, ušetříte. Mít klid a známku na skle je sice fajn, ale třeba rakouský dálniční kupon na 10 dnů vám na české benzince prodají za 280 korun. Za hranicí stojí 8,30 € a mají je všude. Totéž platí o slovinském kuponu. Známky se prodávají na hraničních přejezdech nebo u benzínek.

 

      

rakouská známka                                         slovinská známka

A ještě jedna dobrá rada. V případě rakouské a zejména sedmidenní slovinské známky dobře počítejte. Vjedete-li do Slovinska například v sobotu 15.6. ve 14 hodin, vaší známce končí platnost v pátek 21.6. ve 24:00 hodin. Pokuty jsou veliké a není výjimkou, že celníci stojí na hranici a kontrolují každého.

 

NECHCE SE VÁM PLATIT DÁLNICI VE SLOVINSKU?

 

Nechcete-li platit bezmála 800 korun na cestě tam i zpět za kousek slovinské dálnice, můžete ho objet hned několika způsoby. Například přes výše uvedené Maďarsko, ale to moc neušetříte. Jde to také po staré silnici přes Maribor, ale ta je stále přeplněná. Nejlépe je odbočit ještě v Rakousku z dálnice A9 na výjezdu číslo 226 (Gersdorf) a po silnici 69 jet na Mureck. Na jeho konci odbočíte doleva podle šipky Slowenien, přejedete hraniční most a na stopce se dáte doprava na Lenart a Ptuj. Lenartem projedete podle ukazatelů, Ptujem také - na první světelné křižovatce zahnete doprava, pak poslechnete šipku vlevo s nápisem Zagreb. Cesta vás vyvede přímo na konec dálnice, vše je dobře značeno na Zagreb. Po slabé hodince jste na místě, i když asi o půlhodinu déle. Potřebujete-li podrobnější návod, stáhněte si ho ZDE.

 
 

 

Poslední dobrá rada je - nebojte se tankovat v zahraničí. Je tam všude levněji než v Česku a to jak v Rakousku, tak v Chorvatsku i ve Slovinsku. A navíc, nevím čím to je, když například natankuji v Rakousku, tak diesel mého auta se tak nějak uklidní, mám pocit, že si spokojeně vrní a ukazatel průměrné spotřeby za chvíli ukazuje číslo, kdy si vrním i já.

Aktuální ceny PHM v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku zjistíte ZDE.

 

KADYO 2013